7. 6. 2013.

Internet bonton: Nikada ne ostavljajte lične podatke na Internetu

Sećam se da smo iz Kancelarijskog poslovanja učili o bontonu, poslovnom bontonu i bontonu na Internetu. Da vas podsetim nekih jednostavnih pravila:
1. Nikada ne ostavljajte lične podatke na Internetu
2. Nikada ne razmenjujte lične podatke sa nepoznatim licima
3. Nemojte tražiti takve podatke od drugih, jer to nije pristojno
4. Svojim drugarima koje poznajete ako je potrebno da date neki podatak za to koristite mobilni ili fiksni telefon, na primer.
Pogledajte ovaj video. Zaista je zastrašujući.

6. 6. 2013.

Родитеље у школске клупе!

Имам утисак да родитељи мало знају о Интернету, а још мање о опасностима које Интернет носи. Зато је и њихова реакција врло неумерена - од тоталне забране коришћења Интернета код куће, до потпуне "слободе" односно немешања у рад детета на Нету.

С обзиром да те крајности нису добре, следи да је потребна едукација родитеља.

Мој предлог је следећи:

Као прво, "истражити тржиште", погледати каква је ситуација код родитеља наших ученика.
Друго, на основу добијених резултата, осмислити програм едукације родитеља.
Треће, обезбедити подршку школе - школског одбора, савета родитеља, директора.
Четврто, кренути у акцију "описмењавања" родитеља.

Шта мислите о томе?

4. 6. 2013.

Podrška blogu na društvenoj mreži..

Podrška svih dobrih ljudi nam mnogo znači, a najviše podrška naših profesora. 

Na facebook stranici "Blog za bezbedan internet", profesorka srpskog jezika Dušanka Pavlović nam je pružila podršku, kao i administrator pomenute stranice. 


Zahvaljujemo se od srca svima koji nam pružaju podršku! 


2. 6. 2013.

Šta misle naši vršnjaci i njihovi roditelji u Srbiji?

Kao što smo rekli, evo ga članak u kojem pokazujemo šta naši vršnjaci i roditelji u Srbiji, misle o našoj bezbednosti na internetu. 

Pitanja za sve roditelje koje smo pitali su: Da li znate nešto o internetu?  Ako ne znate, da li biste hteli da naučite nešto o tome ukoliko bi postojao neki organizovan kurs, obuka?
Šta mislite da li treba voditi računa o deci (šta rade na internetu)? 
Ako znate šta je internet, recite mi da li koristite facebook, twiter? Da li znate kakve opasnosti vrebaju i da li vodite računa o svojoj deci dok koriste internet?
Pa evo i odgovora: 

 Po meni je normalno da znam nešto o internetu, nisam iz kamenog doba. Radim takav posao da bez interneta ne mogu ništa da uradim. Smatram da ne treba pričati sa nepoznatim osobama ni uživo, a takođe ni na internetu. Nemam fb profil, a ni twiter, kao ni moja ćerka koji ide u četvrti razred osnovne škole. Smatram da joj za sada ne treba. Ona uživa slušajući i gledajući spotove na youtube. Svom starijem sinu kažem: "Samo budi normalan i nemoj praviti gluposti."


Imam dve starije ćerke. Ne znam previše o internetu, a ni o upotrebi kompjutera. Kada mi nešto treba one mi odrade taj posao. Stvarno bih voleo da naučim nešto više o tome, ali obaveze mi ne dozvoljavaju dovoljno slobodnog vremena, a mislim da bi mi za to trebalo baš baš dosta kako bih naučio. Svestan sam da vrebaju opasnosti, gledam TV, ali mislim da su moja deca normalna, lepo vaspitana i da ne bi ušle u kontakt sa nepoznatim ljudima. 


Čitajući Vaš blog počela sam obraćati pažnju na mnoge stvari dok je moja desetogodišnja ćerka na internetu. Smatram da sam dovoljno edukovana i da sam svesna kakve opasnosti mogu da se dese mom detetu i da sprečim tu opasnost. Redovno gledam istoriju pretraživanja, kada ona završi sa radom na računaru. Tako mi je najsigurnije da vidim koje sajtove je otvarala. Što se tiče fb i twitera to znam da nema, a ima skype na kojem vidim da ima prijatelje samo iz vrtića, odeljenja i rodbinu. Pozz