30. 4. 2013.

Najposećenija društvena(socijalna) mreža „Facebook“



Klikni na sliku kako bi se uvećala!
Ne očekuj da facebook štiti tvoju privatnost. Njegov cilj je da umreži što više ljudi. Ti možeš na facebook-u sam sebe da zaštitiš, tako što ćeš naći opciju “Privacy Settings” ili na srpskom „podešavanje privatnosti“ i time izabrati opciju da tvoje aktivnosti koje objavljuješ na svom fb nalogu (statusi, slike, komentari, video klipovi) mogu videti samo tvoji prijatelji. Tvoju lozinku bi trebao/la da menjaš na svakih mesec dana radi veće sigurnosti tvog boravka na facebook-u. Takođe, ti možeš kontrolisati ko te može dodati za prijatelja, ako odabereš „niko“, niko od tvojih prijatelja koji te možda poznaju neće moći da ti pošalju zahtev za prijateljstvo. Ali ipak ako odabereš „svi“, tebi će stizati zahtevi, ali na tebi će biti da li ćeš ih prihvatiti ili ne. Savet je da prihvataš samo osobe koje poznaješ i da se dopisuješ samo sa njima.

Pogledajte ovaj video klip: http://youtu.be/GCWBf7WKYyA

Autor: Ana K.

29. 4. 2013.

Slike koje nisu baš za internet

Poštovani, pošaljite nam na email: fantasticnapetorka5@gmail.com, slike za koje mislite da nisu baš za internet. To su obično slike maloletnih devojaka, a mnogi roditelji ne znaju šta njihova deca rade na internetu kao i kakve slike kače na internet. Mi ćemo slike postaviti na naš blog, a roditelji će se upoznati sa tim kako se pojedina deca slikaju, a takođe svojoj deci mogu skrenuti pažnju na isto.
Pogledajte klip (posledica): http://youtu.be/fLf7vtr2KD8
  
Autor: Ana K.


27. 4. 2013.

Opasnosti na socijalnim mrežama...

Otmica je postala sve učestalija pojava u svetu. Posredstvom interneta, odnosno socijalnih mreža kriminalcima je lakše namamiti svoju metu. Anketa koju smo sproveli u našoj školi pokazala je da 50% učenika četuje sa nepoznatim ljudima, a da je četovanje sa anonimcima opasno govori primer ovog mladića: http://www.rts.rs/page/tv/ci/story/17/%D0%A0%D0%A2%D0%A1+1/1182672/%D0%A3%D0%B2%D0%B8%D1%92%D0%B0%D1%98.html 
Naizgled obično četovanje sa nekim koga ne poznajemo može da se pretvori u tragediju. Deca su radoznala pa posle nekog vremena četovanja sa nepoznatom osobom lako odluče da se vide sa istom. Na početku samouverena deca, shvate da su pogrešili onog trenutka kada upadnu u nezgdou. Kasno prepoznavanje greške ponekad može biti kobno. Zato se apeluje na roditelje da kroz drugrski razgovor sa svojim detetom konstatuju probleme koji ga muče. Takođe, roditelji trebaju imati u vidu za koje stvari dete koristi internet, da li je to što traži na internetu dobro za njega ili nije. Zbog neznanja i neinteresovanja (arhaičnih) roditelja za “svet nove tehnologije” (interneta) deca su najčešće u tom svetu prepuštena samoj sebi. 
Autor: Pavle K.

25. 4. 2013.

Anketa u našoj školi...



Sproveli smo ankete u našoj srednjoj ekonomskoj školi kroz četiri odeljenja II i IV godine. Anketa izgleda ovako:
Kliknite na sliku kako bi se slika uvećala!

Rezultati ankete su sledeći:
90% učenika je svesno da postoji nasilje na internetu, dok 10% nije svesno. Kao pojedinci ne mogu da spreče nasilje. Mi smo tu da se zajedničim snagama suprotstavimo zloupotrebi interneta i da obezbedimo sebi sigurno korišćenje interneta.
40% učenika tokom radnih dana provodi manje od 5 sati na internetu, što je pohvalno (u većem su broju), jer 30% učenika provodi od 5-10 sati, 20% učenika više od 10sati, a samo 10% učenika više od 20 sati.
98% učenika smatra da bi bilo dobro kada bi se formirala mreža javnih institucija i nevladinih organizacija koje bi se zajednički borile protiv elektronskog nasilja u Srbiji.
Takođe, 98% učenika je zaokružilo da im je početna stranica na web pretraživaču google, dok je drugima koji spadaju u 2%, nešto drugo.
Veliki broj učenika najčešće na internetu gleda spotove, ide na čet i traži neki pojam, takođe veliki broj učenika je zaokružio da ima otvoren nalog na facebook-u kao i na skype-u.
90% učenika ima kontrolu roditelja nad sobom kada koriste internet, dok preostalih 10% nemaju kontrolu i njihovi roditelji ne znaju šta oni rade na internetu.
Većini učenika, roditelji nisu prijatelji na facebook-u ili nemaju facebook.
Neprijatno smo se iznenadili kada smo videli rezultate za sledeće pitanje, a to je sa kim najviše razgovaraju kada četuju. 50% učenika je odgovorilo da razgovaraju samo sa osobama koje poznaju, dok je 50% učenika odgovorilo da razgovaraju sa osobama koje nikada nisu videle i sa kojima nikada pre nisu četovali.
Veliki broj učenika je upoznalo osobe koje je ranije znao samo preko četa, takođe, veliki broj učenika se oseća prijatno na internetu i nikada nisu primili poruke neprijatne sadržine. Ostatak koji su ipak dobijali takve poruke, nisu obavestili roditelje, profesore itd.
Kategorije internet korisnika koje su najugroženije, učenici ekonomske škole smatraju da javne ličnosti, kao i novinari nisu toliko ugroženi kao mladi i deca.

Autor: Ana K.

24. 4. 2013.

Izbor šifre?!


Većina nas je registrovana na facebook-u, google+, gmail-u, skype-u i ostalim društvenim mrežama. Pri svakom registrovanju pišemo podatke o sebi, ali kad je u pitanju šifra mi ne znamo da je njen izbor od presudne važnosti za online bezbednost. Tri najčešće šifre na  internetu su „password“, „monkey“ i „123456“.
Šifre nam pomažu da zaštitimo svoj online identitet od krađe. One otežavaju cyber-kriminacima da steknu predstavu o vašem profilu.
-Šifre treba da budu lako pamtljive, kako ih ne biste morali zapisivati ili čuvati unutar nekog fajla u kompjuter, jer ono što najčešće radimo je to da pri registrovanju na neki sajt, otvaramo word document i ispisujemo šifre svih sajtova na kojima smo registrovani, kako ne bismo zaboravili šifre. To naravno nije bezbedno, ali na vama je da procenite koliko imate poverenja u članove svoje porodice ili saradnike.

_______________________________________________________________________________
Ako baš želite da vam šifra bude „password“ jer je lako pamtiljiva, našli smo dobar predlog (na ovom sajtu http://www.hotforsecurity.com/blog/internet-privacy-the-art-of-creating-strong-yet-easy-to-memorize-passwords-875.html) kako je napraviti „jakom“ u nekoliko koraka:
Korak 1 - zamislite reč koja za vama nešto znači, recimo u ovom slučaju- password
Korak 2 - neka neka od slova odabrane reči budu velika - PASSword
Korak 3 - između dva slova u datoj reči dodajte brojeve koji za vas imaju neko značenje - PASS26word
Korak 4 - ojačajte odabranu šifru i povećajte njenu dužinu dodavanjem simbola i znakova interpunkcije - !PASS26word;
_______________________________________________________________________________

Prvi korak je zaštita bežične mreže !



U slučaju da bežična mreža nije obezbeđena, haker može lako da presretne podatke koje šaljete i primate ili pristupi fajlovima na vašem kompjuteru. Sigurno se pitate zašto je neophodno zaštiti svoju bežičnu mrežu? Većina kompjutera danas ima mogućnost bežične konekcije, to zapravo znači mogućnost da se povežete na internet bez ikakvog mrežnog kabla. Najveća pogodnost je to što možete koristiti svoj kompjuter bilo gde u kući ili kancelariji (sve dok je unutar dometa bežičnog rutera). Ipak, sa bežičnim umrežavanjem su skopčani i mogući rizici – osim ako se niste zaštitili. Zbog toga, ako vaša bežična mreža nije zaštićena, haker može presresti podatke koje šaljete; zatim, može pristupiti vašoj mreži i, kao posledica toga, fajlovima koje delite sa drugima; iskoristiti vašu konekciju za povezivanje na internet - posebno značajno ako imate ograničen download u internet paketu.

Dakle, pomenuli smo hakere. Kao što provalnici provaljuju u naše domove, tako i hakeri u kompjutere. 
Ko je haker? Danas, ovaj naziv primenjujemo kako bismo označili one koji iskorišćavaju bezbednosne ranjivosti kako bi upali u kompjuterski sistem. Možete misliti o njima kao o elektronskim provalnicima. Hakeri redovno provaljuju i u individualne računare i u velike mreže. Kad jednom ostvare pristup, oni mogu instalirati štetne programe, krasti poverljive podatke, ili koristiti odabrani kompjuter za distribuciju spama. 
Postavlja se pitanje kako se zaštiti od njih? Možete se zaštiti od ovakvih upada korišćenjem firewall-a. Firewall je program koji često dolazi u paketu sa anti-virusnim softverom, štiteći PC tako što otkriva potencijalne uljeze i čineći PC nevidljivim za hakere.

Preuzeto sa: http://www.kaspersky.com/

Obaveštenje!

Počinje takmičenje - Blog za bezbedan internet, u kojem mogu da učestvuju učenici osnovne škole, sedmi i osmi razred i učenici srednje škole prvi i drugi razred , u timovima od 3 do 5 učenika. Uloga učenika je da kreiraju blogove informativnog i edukativnog karaktera, što podrazumeva ideju, maštovitost, istraživanje, kreativnost, kao i kreiranje multimedijalnih elemenata. 

Ovaj blog je otvoren 24.4.2013. god. u cilju bezbednosti internet korisnika i sprečavanja zloupotrebe. Fantastičnu petorku koja ide u ekonomsku školu "Nada Dimić" u Zemunu, čine: Ana Kotur, Andrijana Arsić, Jelena Starčević, Pavle Kostić i Viktor Bioracić. Mentor je nastavnik kancelarijskog poslovanja Vukašin B. Vasić.

Na ovom blogu bićete upoznati sa svim merama opreza korišenja interneta, kako se zaštiti, kako zaustaviti zloupotrebu i kako sprečiti iskorišćavanje dece preko interneta.

 Pogledajte klip: http://youtu.be/kleC-JpKgIo